Poradnik dla kandydata

Jak stworzyć CV, które zapewni dobre pierwsze wrażenie i przyczyni się do naszego sukcesu?

Najlepsza rada na początek przygotowań to nieodkładanie pisania CV na ostatnią chwilę. Jeżeli pisanie nie jest Twoją mocną stroną lub nie robisz tego zbyt często, to na pewno musisz dać sobie odpowiednią ilość czasu na spisanie wszystkiego, co chciałbyś uwzględnić. Czasami „mocna strona” po dłuższej chwili namysłu może okazać się niezbyt atrakcyjna. Pamiętaj, że CV musi być dopasowane do danej oferty pracy lub ogólnie do branży i kierunku, jaki obierasz. Nie wszystkie mocne strony, sukcesy czy doświadczenie w pracy będą potrzebnymi informacjami, jeśli kandydujesz na stanowisko związane z księgowością, ale za to mogą okazać się przydatne przy aplikowaniu na stanowisko związane z inną branżą.
Pamiętaj również o odpowiednim stylu – jeżeli stanowisko związane jest z twórczością czy kreatywnością, to CV też powinno wyróżniać się na tle innych. Natomiast w wielu innych branżach CV klasyczne ma przewagę.

Każde CV, bez względu na branżę i nasze doświadczenie, ma jednak podstawowe elementy, o których nie możemy zapomnieć. Zaliczamy do nich:

 • Dane kontaktowe
Jest to niezbędny element każdego CV. Pozwala on na zweryfikowanie Twojej kandydatury,a także na skontaktowanie się z Tobą. W tym polu powinny znaleźć się: imię, nazwisko, nr telefonu i adres e-mail. Jeżeli posiadasz swoje portfolio, stronę internetową czy profil na LinkedIn, nie wahaj się zamieścić ich w CV. Będzie to dodatkowy atut. 
Pamiętaj, że adres e-mail powinien być profesjonalny. Najpopularniejsze rozwiązania to połączenie imienia i nazwiska. Upewnij się, że dane kontaktowe nie przysporzą Ci kłopotów – rekruterzy często na podstawie imienia, nazwiska oraz zdjęcia są w stanie zobaczyć Twoją aktywność w Internecie. O ile ludzie prowadzą swój profil na LiknedIn świadomie, o tyle na pozostałych portalach społecznościowych ich aktywność pozostawia wiele do życzenia, a ustawienia prywatności pozwalają na prześledzenie jej osobom trzecim, w tym także rekruterowi.

 • Wykształcenie
W zależności od Twojej sytuacji wykształcenie może pojawić się w CV przed doświadczeniem lub po nim. Jeżeli kandydujesz do swojej pierwszej pracy lub masz wykształcenie dopasowane do oferty, a Twoje doświadczenie nie będzie istotne dla rekrutera, to lepszym rozwiązaniem będzie w pierwszej kolejności zaprezentowanie swojego wykształcenia.
Pomiń informacje o szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, chyba, że jest to dopiero początek Twojej kariery i profil licealny może być atutem. Jeżeli jesteś w trakcie studiów, napisz rok rozpoczęcia oraz „obecnie” lub „w trakcie”. Upewnij się, że informacje są przedstawione w układzie odwrotnie chronologicznym – rekruter, jako pierwszą informację powinien zobaczyć Twoje najświeższe wykształcenie czy doświadczenie.

 • Doświadczenie
Jeżeli masz niewielkie doświadczenie i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z pracą, zalecane jest dodanie poprzednich stanowisk, nawet, gdy nie są one związane z ofertą, na którą rekrutujesz. Warto w tym przypadku zastanowić się nad jakąś cenną lekcją, którą wyniosłeś z pracy na poprzednim stanowisku, a następnie użyć jej podczas rozmowy rekrutacyjnej.
W tej sekcji również zastosuj układ odwrotnie chronologiczny. Podaj pełną nazwę byłego pracodawcy, swoje stanowisko i okres pracy. Wyszczególnij swoje obowiązki i osiągnięcia, niektóre z nich mogą okazać się przydatne na stanowisko, na które obecnie aplikujesz.
Jeżeli jesteś już doświadczoną osobą, a liczba Twoich osiągnięć jest bardzo duża, warto poświęcić im oddzielną sekcję, dzięki temu doświadczenie i osiągnięcia będą przejrzyste dla rekrutera, a CV zachowa estetyczny wygląd.

 • Dodatkowe kwalifikacje
Jeżeli odbyłeś kursy, szkolenia lub posiadasz certyfikaty, a ich tematyka jest związana ze stanowiskiem, na które się ubiegasz, koniecznie utwórz sekcję w CV im poświęconą.

 • Umiejętności
Ta sekcja zawiera informacje, które, w odróżnieniu od kwalifikacji, nie zostały potwierdzone. Zazwyczaj są to umiejętności nabyte w czasie wolnym, ewentualnie podczas edukacji. Zastanów się, czy któreś z nich mogą mieć znaczenie podczas wykonywania pracy, o jaką się ubiegasz. Jednocześnie unikaj zamieszczania informacji, które nie będą miały znaczenia dla rekrutera. Więcej nie zawsze znaczy lepiej.

 • Języki obce
Podawanie informacji o znanych językach zawsze powinno iść w parze z określeniem poziomu ich znajomości. Stosujemy oznaczenia A1, A2, B1, B2, C1, C2. Wytyczne do każdego z poziomów bez problemu znajdziesz w internecie. Znajomość języka jest często weryfikowana podczas rozmowy rekrutacyjnej, dlatego staraj się obiektywnie ocenić swoją umiejętność.
Kłamstwo sprawi gorsze wrażenie niż brak znajomości języka.

 • Zainteresowania
Nie jest to sekcja obowiązkowa, ale jeżeli Twoje zainteresowania wyróżniają Cię na tle innych osób albo są poniekąd związane ze stanowiskiem, na które się ubiegasz, to warto o nich wspomnieć. Pamiętaj, że rekruter może zapytać Cię o zainteresowania umieszczone w CV, nie warto kłamać i na siłę wypełniać tej sekcji.

 • Klauzula o ochronie danych osobowych
Dane kontaktowe oraz klauzula to dwa elementy CV, które są podstawą do umożliwienia rekruterowi kontaktu z Tobą. Klauzula to nic innego, jak wyrażenie zgody na przetwarzanie danych. Musi być ona adekwatna do pracodawcy – niektórzy z nich mają klauzulę inną, niż podstawowa forma, którą możesz znaleźć w wyszukiwarce internetowej. Jeżeli CV wysyłasz 
w innym języku, to nie możesz zawrzeć polskiej wersji językowej klauzuli. 
Klauzulę umieszcza się w stopce.


Błędy w CV:

 • Nieprawidłowa nazwa 
  Wiele osób nie przywiązuje uwagi do nazwy pliku, a jest to bardzo ważne. Nazwa powinna umożliwić łatwą identyfikację. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie formy „Imie.Nazwisko CV” lub jej pochodne.
 • Nieodpowiedni format
  Najlepszym rozwiązaniem jest wysyłanie pliku w formacie PDF. Pozwala to na bezproblemowe otworzenie dokumentu. Czasami dokument, który przygotujesz na danym oprogramowaniu i wersji programu, będzie wyglądał bardzo niekorzystnie na innym komputerze. Dlatego ważne jest zapisanie pliku w formacie PDF.
 • Brak przejrzystości
  Nie bez powodu CV jest podzielone na różne sekcje, a we wcześniejszej części wspomnieliśmy, że sekcje można rozbijać na mniejsze, jeżeli sytuacja tego wymaga. Pozwala to zachować przejrzystość i estetyczny wygląd. CV to nie książka, powinno być napisane krótko i zwięźle. Unikaj zbyt dużej ilości kolorów, pogrubień oraz różnych czcionek. Rekruter powinien otrzymać przejrzyste CV, z którym zapozna się szybko.
 • Nieprofesjonalne zdjęcie
  Zdjęcie w CV to zazwyczaj pierwsze wrażenie, jakie rekruter ma na Twój temat. Nie powinno być to zdjęcie typu „selfie”, z podróży czy wakacji. Nie wycinaj też siebie ze zdjęcia grupowego. Pamiętaj, że nasze zdjęcia prywatne nie nadają się do tak ważnego dokumentu, jakim jest CV. Powinno być wykonane na gładkim tle o stonowanym kolorze. Jeżeli nie jesteś pewny, jak dokładnie powinno wyglądać, wystarczy wyszukać w Internecie tzw. „zdjęć biznesowych”.

Jakie zgody i klauzule powinna zawierać aplikacja?

Klauzula poufności to zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Często nie jesteśmy świadomi jej znaczenia i wagi. Jeżeli nie umieścisz klauzuli lub znajdziesz nieaktualną wersję, to uniemożliwiasz rekruterowi kontakt z Tobą.
Samo wysłanie CV nie uprawnia firmy do kontaktu z Tobą. To klauzula sprawia, że pracodawca staje się administratorem danych osobowych. Dane, jakie firma może przechowywać są regulowane przez art. 22 Kodeksu Pracy. Należą do nich: imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Zgodę możemy wyrazić na czas określony i możemy się od niej odwołać kontaktując się z firmą. Klauzulę umieszczamy zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym.

Klauzula obowiązująca w roku 2018:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).


Jeżeli chcemy, aby firma miała możliwość skontaktowania się z nami w sprawie innych procesów rekrutacyjnych, powinniśmy zawrzeć dodatkową zgodę, przykładowo:

Wyrażam zgodę na wykorzystanie mojego CV w przyszłych procesach rekrutacyjnych organizowanych przez firmę X.


Jeżeli wysyłamy swoje CV do firmy wchodzącej w skład grupy kapitałowej i chcielibyśmy, aby inne spółki mogły się z nami skontaktować w sprawie innych ofert pracy, to również musimy napisać zgodę. Jeżeli firma w ogłoszeniu komunikuje, że działa w ramach grupy, to zgoda jest automatycznie udzielana całej grupie kapitałowej, jako współadministratorom.
Wiele firmy umieszcza na swojej stronie internetowej lub w ogłoszeniu o pracę swoją wersję klauzuli poufności. W takim przypadku najlepiej skorzystać właśnie z niej.

W przypadku Business Support Solutions klauzule brzmią następująco:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w załączonym CV i innych dokumentach aplikacyjnych przez Business Support Solution S.A. z siedzibą w Łodzi przy ul. Pojezierskiej 90A, jako administratora danych osobowych, wyłącznie na potrzeby realizacji toczącego się procesu rekrutacyjnego. Udzielenie zgody jest dobrowolne, jednak niezbędne w celu wzięcia udziału w rekrutacji. Zgoda może zostać w każdym czasie wycofana.”

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w załączonym CV i innych dokumentach aplikacyjnych przez Business Support Solution SA na potrzeby realizacji procedur rekrutacji pracowników przeprowadzanych przez ten podmiot w przyszłości, przez okres 1 roku. Udzielenie zgody jest dobrowolne, a zgoda może zostać w każdym czasie wycofana.”

„Wyrażam zgodę na udostępnienie moich danych osobowych objętych formularzem oraz CV przez BSS S.A. podmiotom z Grupy Pelion S.A. w ramach której Pelion S.A. jest podmiotem dominującym, wyłącznie na potrzeby realizacji procedur rekrutacji pracowników przeprowadzanych przez te podmioty obecnie oraz w przyszłości przez okres 1 roku. Zgoda może zostać w każdym czasie odwołana, w tym celu prosimy o kontakt: Business Support Solution S.A. z siedzibą w Łodzi przy ul. Pojezierskiej 90A.”

Nie jest to sekcja obowiązkowa, ale jeżeli Twoje zainteresowania wyróżniają Cię na tle innych osób albo są poniekąd związane ze stanowiskiem, na które się ubiegasz, to warto o nich wspomnieć. Pamiętaj, że rekruter może zapytać Cię o zainteresowania umieszczone w CV, nie warto kłamać i na siłę wypełniać tej sekcji.

Dane kontaktowe oraz klauzula to dwa elementy CV, które są podstawą do umożliwienia rekruterowi kontaktu z Tobą. Klauzula to nic innego, jak wyrażenie zgody na przetwarzanie danych. Musi być ona adekwatna do pracodawcy – niektórzy z nich mają klauzulę inną, niż podstawowa forma, którą możesz znaleźć w wyszukiwarce internetowej. Jeżeli CV wysyłasz
w innym języku, to nie możesz zawrzeć polskiej wersji językowej klauzuli.
Klauzulę umieszcza się w stopce.
To pytanie zadał sobie chyba każdy, kto choć raz wybierał się na takie spotkanie. Nic dziwnego, przecież w dużej mierze to od jego przebiegu i tego jak wypadniemy będzie zależała nasza dalsza pozycja na rynku pracy. Należy jednak pamiętać, że każda rozmowa będzie inna. Wszystko zależy od tego na jakie stanowisko aplikujesz, jakie masz doświadczenie, etc. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy by poczuć się pewnie i być przygotowanym na każdy możliwy scenariusz.

Poniżej kilka wskazówek jak przygotować się do rozmowy o pracę:

 • Zrób research

  Przeanalizuj organizację, do której aplikujesz – aktualne działania, projekty, wartości, atmosfera w pracy. Takie informacje z łatwością można znaleźć na stronie internetowej firmy i w social media. Będziesz mógł ocenić, czy firma spełnia twoje oczekiwania, czy będziesz w stanie dopasować się do nowego miejsca pracy i czy będziesz czerpać radość ze współpracy. Dodatkowo możesz sprawić lepsze wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę znając firmę i umiejąc się wypowiedzieć na jej temat.

 • Sprawdź co „mówi” o Tobie Internet

  W obecnych czasach wszystko to, co robimy, publikujemy i udostępniamy w Internecie ma duże znaczenie w procesie rekrutacji i selekcji. Warto pamiętać o tym, że rekruter ma bardzo łatwy dostęp do portali społecznościowych, naszych kont i aktywności – tak samo jak my do profili organizacji. Warto sprawdzić co rekruter może odkryć, sprawdzić jakie informacje mogą pojawić się po wpisaniu naszego imienia i nazwiska w przeglądarce. Może niektóre z Nich chcemy zostawić dla siebie? Zadbaj więc o poufność takich informacji. Z drugiej strony fakt ten możemy obrócić na naszą korzyść. Poprzez świadome korzystanie z Internetu mamy możliwość budowania swojej własnej marki i wizerunku, który może przyczynić się do naszego sukcesu.

 • Przygotuj odpowiedzi na typowe pytania 

  Na rozmowach kwalifikacyjnych mimo iż są różne, często padają popularne i znane pytania. Warto je przeanalizować i wypisać słowa klucze, dzięki temu będziesz wiedział,
  co dokładnie chcesz powiedzieć, a jednocześnie Twoja wypowiedź pozostanie naturalna
  i rekruter nie będzie miał wrażenia, że wyuczyłeś się pewnych kwestii na pamięć. Pytania, które często się pojawiają to, np.

  • Jakie masz cele zawodowe?
  • Czym zajmowałeś się w poprzedniej pracy?
  • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
  • Co wiesz o firmie?
  • Dlaczego szukasz pracy, dlaczego chcesz ją zmienić?
  • Jaka jest Twoja dostępność, kiedy będziesz mógł zacząć?

  Przygotowanie się na takie pytania, nie zajmie Ci dużo czasu, a może sprawić, że zaprezentujesz się jako osoba profesjonalna i rzetelna.

 • Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania finansowe

  Wiele osób podczas swoich przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej pomija pytanie dotyczące zarobków. Niestety takie pytanie zaliczyć można do tych, które pojawiają się na pewno. Dobrze jest się zatem rzetelnie przygotować. Jako narzędzia mogą Ci posłużyć tzw. internetowe „porównywarki” zarobków na danym stanowisku. Pamiętaj jednak, że podane wynagrodzenia często zmieniają się w zależności od Twojego doświadczenia i umiejętności, a także od województwa. Nie unikaj odpowiedzi na to pytanie, nie zaniżaj swoich kompetencji i tego ile chciałbyś zarabiać, ale także postaraj się nie odstraszyć rekrutera zbyt wygórowanymi oczekiwaniami. Oceń je realnie i obiektywnie. Podawaj wynagrodzenie posługując się przedziałem kwot – pamiętając przecież, że dostępne benefity czy premie, które może zaproponować Ci pracodawca są w każdej organizacji mają inną wartość.

 • Przygotuj pytania do rekrutera

  Podczas rozmów rekrutacyjnych jest czas przewidziany na Twoje pytania odnośnie pracodawcy, dalszych etapów rekrutacji czy stanowiska, o jakie się ubiegasz. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element każdej rozmowy rekrutacyjnej. Pozwoli Ci to uniknąć rozczarowań i poczucia, że podjęcie współpracy było nietrafioną decyzją, a także udowodnisz rekruterowi swoje zainteresowanie firmą. Pomocne będzie jeśli przed spotkaniem przygotujesz sobie pytania jakie chciałbyś zadać. Pamiętaj, że nie jest to zamknięta lista i jeśli w trakcie rozmowy pojawią się nowe pytania i wątpliwości, nie wahaj się zapytać również o nie. Rozmowa rekrutacyjna to czas na poznanie pracodawcy i powinien zostać dobrze wykorzystany przez obie strony.

 • Zabierz potrzebne dokumenty

  Pamiętaj o przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów – dobry kandydat to przygotowany kandydat! Jeśli rekruter Cię o to poprosił lub jeżeli w swoim CV zdecydujesz się na umieszczenie informacji o szkoleniach, certyfikatach i innych dodatkowych umiejętnościach - zabierz dokumenty, które mogą to potwierdzić. Jeśli posiadasz pisemne referencje, zabranie ich również może być przydatne. Oczywiście nie chodzi o to, żeby już na początku rozmowy dać rekruterowi wszystkie certyfikaty i zaświadczenia, poczekaj, aż sam o to poprosi. Nie są to bowiem dokumenty, o które rekruter pyta na każdej rozmowie rekrutacyjnej, ale zawsze lepiej być o krok do przodu i wywrzeć pozytywne wrażenie swoim zaangażowaniem w przygotowaniu do rozmowy.

 • Zadbaj o to, by się nie spóźnić

  Upewnij się, że zjawisz się w firmie o wyznaczonej godzinie. Warto sprawdzić jak długo zajmuje o danej porze dojazd do miejsca, w którym ma odbyć się rozmowa rekrutacyjna oraz przygotować się na inne ewentualności – remonty drogi, awaria komunikacji miejskiej. Najbezpieczniej jest zjawić się w miejscu pracy ok. 10 minut przed czasem. Pozwoli Ci to uniknąć spóźnienia z przyczyn losowych i dodatkowo zabezpieczy Cię to przed ewentualną sytuacją, gdzie przed rozmową musisz wypełnić jeszcze dodatkowe dokumenty.

 • Przygotuj ubiór

  Jest to bardzo ważny element twojej prezentacji, dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę i szykować stroju w dniu rozmowy. Dobrze jest chociaż dzień wcześniej zastanowić się nad doborem poszczególnych części garderoby i upewnić się, że wszystko ze sobą współgra.
  Pamiętaj, że kolory powinny być stonowane, a strój elegancki i dopasowany do firmy oraz stanowiska, na jakie się ubiegasz. Skromność i schludność Twojego wyglądu przyczynią się do wywarcia dobrego wrażenia na pracodawcy oraz nie będą nadmiernie przykuwały i rozpraszały uwagi rekrutera.

Powyższe wskazówki i zastosowanie się do nich z pewnością pomoże Ci na pokonanie stresu i zbudowanie swojej pewności siebie dzięki czemu lepiej wypadniesz w oczach rekrutera. Pamiętaj jednak, że kiedy Twoja rozmowa kwalifikacyjna dobiegnie końca nie powinieneś uciekać z pomieszczenia. Podziękuj za rozmowę i pożegnaj się z uśmiechem na twarzy. Jeżeli chcesz dodatkowo podkreślić swoje zaangażowanie, możesz napisać krótkiego maila z podziękowaniem do osoby, która przeprowadziła z Tobą rozmowę.
Czy aplikując do firm sprawdzasz jak wartości i zasady panujące w danej organizacji mają się do Twoich prywatnych poglądów i wyobrażeń? Wiele osób nadal nie sugeruje się tym czynnikiem podczas wyboru przyszłego pracodawcy, co często w późniejszej pracy przekłada się na niezadowolenie. Jeżeli sytuacje, w których ktoś narzeka na swojego pracodawcę, nie są Ci obce, to możesz podejrzewać, że kultura organizacyjna danej firmy nie pokrywa się z wartościami i oczekiwaniami reprezentowanymi przez tę osobę.

Kultura organizacyjna to nic innego jak wzory i normy zachowań, które zgodne są z wartościami firmy i powinni przestrzegać jej wszyscy członkowie organizacji. Elementy tej kultury nazywane są artefaktami. Wyróżnić można artefakty fizyczne, takie jak ubiór, wygląd budynków, wyposażenie wnętrz; artefakty językowe, tj. słownictwo, historia firmy oraz artefakty behawioralne czyli sposób zachowania.

Aby dobrze czuć się w miejscu pracy, już przed wyborem pracodawcy i rozmową kwalifikacyjną zweryfikuj wartości, z jakimi utożsamia się dana firma i przeanalizuj swój własny charakter oraz cele, jakie chcesz osiągnąć. Przede wszystkim musisz określić to, czy firma ma kulturę wspierającą czy rywalizującą oraz jaka jest przez Ciebie pożądana. Wspierająca, tj. taka, która kieruje się zasadą równości, poszanowania, równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Rywalizująca zaś, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się dużą rywalizacją i dążeniem do rozwoju i sukcesu. Nie bez powodu rekruterzy pytają o to, jak kandydat wyobraża sobie pracę w danej firmie, co jest dla niego ważne i jak widzi swoje życie w najbliższych latach. Ich celem jest poznanie jakim typem człowieka jesteś, jaki masz charakter i czy pasujesz do reszty zespołu.

Obecnie większość firm posiada nie tylko własną stronę internetową, ale także profile w social mediach. Dzięki temu pracodawcy mogą przybliżyć potencjalnym kandydatom atmosferę panującą w firmie oraz wartości i normy, jakimi kierują się w życiu codziennym. Przed aplikowaniem zapoznaj się z wszelkimi możliwymi informacjami o firmie. Przejrzyj wpisy na portalach społecznościowych i zadaj sobie pytanie, czy utożsamiasz się z tym, co widzisz. Jeżeli tak, to jest to znak, że możesz odnaleźć się w tej organizacji.

Jeżeli zdarzyły Ci się sytuacje, że pomimo dobrego, w Twoim odczuciu, przebiegu procesu rekrutacji finalnie pracodawca zdecydował się na innego kandydata lub pomimo znakomitego CV nie zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną, niekoniecznie musi to świadczyć o tym, że Twoje kompetencje były niewystarczające. Osoby rekrutujące na dane stanowisko doskonale wiedzą, czym kieruje się pracodawca i jakie są wartości reprezentowane przez firmę. Kluczem do sukcesu jest znalezienie takich pracowników, których wyznawane wartości będą pokrywały się z kulturą organizacyjną firmy. I nie warto w tym momencie zacząć nanosić zmian w swoich dokumentach aplikacyjnych, dopasowując je na siłę do informacji umieszczonych na stronie firmy.

Pamiętaj, że praca to nie tylko natłok obowiązków, które musisz wypełnić w celu zarobienia pieniędzy. Praca powinna dawać Ci satysfakcję i radość, dlatego powinieneś utożsamiać się z wartościami prezentowanymi przez pracodawcę, które przejawiają się w kulturze organizacyjnej firmy.
Zmiana pracy to duże wyzwanie. Nowe środowisko pracy, ludzie, organizacja - wszystko to wiąże się z dużym stresem. Jak zatem wybrać nowego pracodawcę by nie żałować swojej decyzji i móc rozwijać karierę w nowym miejscu?

Po pierwsze zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i tym jak chcesz, żeby rozwijała się Twoja kariera. Jaki jest cel zmiany pracy? Czy zmiana dotyczyć ma tylko organizacji, czy też stanowiska, branży, lokalizacji? Takie jasno sprecyzowane informacje pozwolą Ci na podjęcie działań mających na celu znalezienie satysfakcjonujących Cię ofert pracy.

Warto zapoznać się z kilkoma ofertami, na różne stanowiska. Dzięki temu lepiej zorientujesz się na rynku i dowiesz się co najbardziej Ci się podoba w danych organizacjach. Pamiętaj, żeby nie ograniczać się do przeglądania ogłoszeń rekrutacyjnych.

Jeśli jakaś organizacja Ci się spodoba, zapoznaj się z jej stroną internetową oraz profilami w mediach społecznościowych. Dzięki temu będziesz mógł dokładnie przeanalizować to, jaką kulturę organizacyjną reprezentuje pracodawca. Jest to kluczowy czynnik, który decyduje o tym, jak układa się dalsza współpraca oraz zadowolenie obydwu stron. Te same wartości sprawią, że z łatwością zaadoptujesz się w nowym miejscu pracy i będziesz czuł, że pracodawca, organizując różne akcje oraz wyznając konkretne wartości i zasady, dba o swoich pracowników i spełnia Twoje oczekiwania. W przeciwnym razie możesz uważać jego działania za bezsensowne i nienakierowane
na pracowników. Zadowolenie z miejsca pracy przyczynia się do większej efektywności,
co w przyszłości może skutkować awansem.

W trakcie szukania informacji o firmie z pewnością natkniesz się na liczne fora internetowe. Musisz mieć jednak na względzie, że najwięcej powiedzą Ci opinie profesjonalne, kulturalne i te, które nie są anonimowe. Część z nich może być wyrażona pod wpływem emocji, jednorazowych zdarzeń
i niekoniecznie musi być zgodna z prawdą. Pamiętaj więc, że komentarze pracowników jedynie mogą zasugerować Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wizyty w firmie, a nie być podstawą do wyrobienia sobie własnego zdania.

Doskonałą okazją do poznania organizacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Będąc na niej wykorzystaj maksymalnie czas przeznaczony na pytania do rekrutera. Jest to przecież spotkanie przeznaczone na poznanie się obu stron - potencjalnego pracownika, jak i na poznanie potencjalnego pracodawcy. Dzięki rozmowie możesz sprawdzić, czy na pewno odnajdziesz się w tej organizacji i czy spełni Twoje oczekiwania. Dlatego nie bój się zadawać pytań i wyjaśniać swoich wątpliwości. Dobrym pomysłem jest by zapytać o możliwość zmiany stanowiska lub działu, w celu trafniejszego dopasowania zadań. Taka elastyczność ze strony pracodawcy pozwoli Ci uniknąć przykrych konsekwencji nietrafnego wyboru. Jeżeli jest to możliwe – poproś o oprowadzenie Cię po firmie. Już na samym początku zwróć uwagę na to, jak wygląda wnętrze firmy, jak jest rozplanowana przestrzeń i czy będziesz czuć się dobrze spędzając w tym miejscu kilka godzin dziennie.

Na koniec przeanalizuj przebieg całego procesu rekrutacji – jeżeli już na samym początku zostałeś ciepło powitany, a wszyscy traktowali Cię z należytym szacunkiem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dalsza współpraca również będzie przebiegać w takiej atmosferze. Pamiętaj, że twoje zadowolenie jest kluczem do satysfakcji, ale też efektywności, a ta z kolei prowadzi do zadowolenia pracodawcy.
Zostaw numer
Zostaw nam swój numer,
A my do Ciebie oddzwonimy!
Wyślij do nas swoje CV
Pola obowiązkowe do wypełnienia
{* *}