Kasy online

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza nowy rodzaj kas rejestrujących – kasy online. Nowe przepisy co do zasady wchodzą z dniem 1 maja 2019 r., jednakże obowiązki związane z wprowadzeniem kas online zostały rozłożone w czasie i będą wdrażane etapami dla poszczególnych grup podatników.

Kasy online będą rejestrowały i przesyłały na bieżąco dane to systemu teleinformatycznego (Centralne Repozytorium Kas) prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Co ważne, system ten będzie odbierał i gromadził informacje z kas fiskalnych online w celach analitycznych i kontrolnych. Urzędnicy dzięki temu będą mieli informacje o każdym dokonanym i zaewidencjonowanym zakupie na kasie fiskalnej. Będą zatem w stanie ustalić wysokość podstawy opodatkowania, kwotę podatku należnego, stawkę podatku, rodzaju towaru/usługi, a także czas i miejsce instalacji kasy. Dane gromadzone Centralnym Repozytorium Kas z punktu widzenia nabywcy będą zanimizowane – nie będą zawierały jego danych, za wyjątkiem numeru identyfikacji podatkowej (NIP), w sytuacji gdy nabywca poda ten numer.

Przedstawiony poniżej harmonogram wskazuje daty obowiązku zastosowania kas online  dla  poszczególnych kategorii podatników. Wskazanym obowiązkiem zostaną objęci:

- od 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorcy:

  1. świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  2. sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.


- od 1 lipca 2020 r. przedsiębiorcy:

  1. świadczący stale lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem (będące stacjonarnymi placówkami gastronomicznymi) oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
  2. dokonujący sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.


- od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy świadczący usługi:

  1. fryzjerskie,
  2. kosmetyczne i kosmetologiczne,
  3. budowlane,
  4. w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  5. prawnicze,
  6. związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.


Na pozostałych podatników, generalnie nie został nałożony obowiązek terminowej wymiany kas fiskalnych na kasy online. W ich przypadku ewidencja sprzedaży może być prowadzona z wykorzystaniem dotychczasowych kas fiskalnych.  Zasadniczo korzystanie z „tradycyjnych” kas fiskalnych będzie dopuszczalne do czasu ich technicznego zużycia.

Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o VAT, podatnicy inni niż wskazani
w powyższym harmonogramie nadal będą mieli możliwość nabywania kas rejestrujących z papierowym zapisem kopii, jednakże tylko do 30 czerwca 2019 r., natomiast kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r. Zatem od 1 stycznia 2023 r. podatnicy będą mogli nabyć wyłącznie kasy online.

Zakup nowych kas online będzie podlegał możliwości zastosowania ulgi – odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kasy online w wysokości 90% ceny zakupu netto, jednakże nie więcej niż 700 zł. Opisana ulga nie będzie miała natomiast zastosowania w przypadku zakupu „tradycyjnych” kas rejestrujących.

Źródło: Ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach


Zostaw numer
Zostaw nam swój numer,
A my do Ciebie oddzwonimy!
Wyślij do nas swoje CV
Pola obowiązkowe do wypełnienia
{* *}